Web sitesine ziyaretçi çekmek için birkaç yanlış yöntem deneyen web sitesi sahipleri Google’da ilk sıraya gelmek için çabalarken Google tarafından cezalandırılır.  

Domain Ban Sorgusu Nasıl Yapılır - Domainim Ban mı yedi? 2021
Domain Ban Sorgusu Nasıl Yapılır – Domainim Ban mı yedi? 2021

Domain Ban Sorgusu Nasıl Yapılır?

Domain alan adı anlamına gelmektedir. Doğru bir dille anlatmak gerekirse bir web sitesinin adı ve adresi(uzantı) domain tanımı için daha uygundur.  Bu sitenin domain yani alan adı yunuskaratas.com.tr dir.  

Domainler, IP (Internet Protokol) adresi ile oluşur. Fakat bu uzun ve karmaşık numaraları akılda tutmak zor olduğu için alan adı kullanılır. IP numaraları sitelerin internet kimliğidir denebilir. Domain olmasaydı IP adreslerini aratarak siteleri ziyaret edebilirdik. Özetlemek gerekirse domain, IP adreslerinin harfler ile kodlanmış halidir. Her web sitesinin IP adresi farklıdır bu nedenle iki web sitesinin domain (alan adı) aynı olamaz. 

Google şirketi internetteki arama trafiğinin yaklaşık %70’ini yapmaktadır. Bunun için hiç kimse Google’da kolay kolay ban yemek istemez. İnternette oldukça fazla arama motoru optimizasyonu yöntemleri ve birbirine bağlı olarak çelişen tavsiyelere denk gelinmektedir.

Gereğinden fazla yapılan optimizasyonlar ve Google tarafında ceza verilen yöntemler yüzünden siteniz ban yiyebilir. Sitenizin Google tarafından banlandığını ya da tam anlamıyla Google İndexten çıkarıldığını aşağıdaki şekilde arama yaptırarak öğrenebilirsiniz. bu yüzden Domain ban sorgusu yapmanız gerekmektedir.

Sitenin banlanma sebepleri:

Spam

Her ne koşulda olursa olsun Spam kesinlikle yapmayın. Gerekli sayıda talep edilmemiş kendinize ait domain mail serveriniz üzerinden mail göndermemeniz gerekir. Fazla miktarda mail gönderme arama motorları tarafından yasak konulmasına neden olabilir.

Sevebileceğin İçerik  Instagram Takipçi Ne işimize Yarar Faydaları nelerdir - 2021

Link Farming

Linklerinizi ücretsiz link sayfalarından kesinlikle yayınlatmayın. Bu siteler arama motorlarında Rank sağlamak için oluşturulmuş olan sitelerdir. Bu şekilde olan sitelerin linklerini kendi web sitenizde kesinlikle yayınlamayın.

Excessive Links

Birçok Web Master Google PageRank ve Trafik için bazı durumlarda aşırı hırslı davranılmaktadır. Diğer sitelerin linklerini (Outbound) kendi yayınladığınız sayfalarda aşırı şekilde yer vermeyin. Örnek verecek olursak 100’den fazla site üzerinde link değişimi yaparsanız ve bu linkleri yayınlamak zorundaysanız, farklı sayfalarda yayınlamaya özen gösterin.

Cloaking

Google’ın banlama yaptığı zamanlardaki en önemli sebepleri arasında yer alır. Özellikle arama motorları için dizayn edilmiş olan bir sayfadır. Kullanıcıya farklı, arama motoruna farklı bir sayfa gösterme tekniği ile çalışmaktadır. Asıl amacı ise arama motorlarını kandırmaktır.

Selling PageRank

Birçok site link satışı yapmaktadır. Linkleri satabilmek mümkündür ancak Page Rank için satılması durumunda bu ban nedeni olarak kabul edilir.

Doorway Pages

Genellikle popüler olan arama kelimelerini yoğun bir şekilde sayfa içine yerleştirmesi ve sayfanın içinde gizlemesi anlamına gelir. Arama motorlarının siteyi banlaması için geçerli bir nedendir.

Excessive Cross-Linking

Web Master’lar kendi içinde birden fazla site oluşturup veya sub domainler meydana getirip birbirlerine link vermesi anlamına gelir. Bu durumda bariz banlanma nedenidir. bu yüzden domain ban sorgusu yapmanız lazımdır.

domain ip adres
domain ip adres

300 milyondan fazla domain ve internet kullanıcılarını birbirine bağlayan DNS (The Domain Name System) isimli sistem, adres çubuğunda ulaşmaya çalıştığınız alan adını yaklaşık 30 milisaniye (saniyenin binde biri kadar) içerisinde IP adresine dönüştürerek sizi web sitesine ulaştırır. 

Günümüzde internet teknolojisi kullanarak birçok alanda aktif oluyoruz ve internet teknolojisine dahil olmak istiyoruz. İnternet dünyasına adım atmak isteyenlerin yapması gereken ilk şey domain satın alarak diğer adıyla alan adı tescili yaparak alan adını yalnızca sizin kullanabilmeniz için kayıt ettirerek kiralamanızdır. Alacağınız domain ilgi çekici, özgün, akılda kalıcı, SEO ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Alan adı tescilinin belirli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

Sevebileceğin İçerik  Bedava Discord Nitro Nasıl Alınır? Haziran 2021
website domain seo
website domain seo

Domain kayıt yenileme işlemini gerçekleştirmezseniz alan adı kullanım hakları sizde olmayacaktır.

Domain kayıtları ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından kontrol edilir. Domain kayıt işlemi ICANN’in yetkilendirdiği alan adı tescil siteleri tarafından gerçekleşir.  

Tabi bir domain satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. 

Belirlediğiniz alan adının daha önce alınıp alınmadığına dair bilgi ve domain müsaitliğini ‘Domain Sorgulama’ işlemi yapan web sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Bu web sitelerinden bazıları; natro.com- Goddady.com – hostinger.web.tr – isimtescil.net – turhost.com gibi size önerebileceğimiz sitelerdir. 

Domain backlink kontrolü yapılmalıdır. 

Backlink geçmişini ahrefs.com aracılığı ile yapabilirsiniz ve domaine gelen kötü bağlantı ve linkleri engelleyebilirsiniz yada bu alan adından vazgeçebilirsiniz. Domain geçmişini archive.org adresinden inceleyebilirsiniz ve gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.  

Alınacak domain daha önce  kullanılmış bir alan adı ise ban riski taşıyabilir.

Domain kaydı yapmadan önce Google ve Google Adsense üzerinde Domain ban sorgusu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu durum domainin geçmişte kötüye kullanıldığını belgeler. 

google adsense ban kontrol
google adsense ban kontrol

Domain üzerinde ban bulunuyorsa Google’da web siteniz hiçbir zaman görünmez ve Google Adsense üzerinde ban varsa sitenizi onaylatmanız çok zor olacaktır fakat imkânsız değildir. Her şeyi kurallara uygun düzenleyip Google ile irtibata geçmelisiniz. Domaini yeni aldığınızı kanıtlamalısınız. Böylece Google web sitenizi tekrar indexleyecektir. Domain ban sorgusu işlemi için;  

Bu web sitelerinden yararlanabilirsiniz. Siteler güvenlidir ve doğru sonuçlar vereceğinden emin olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin