Sizler için bulduğum En iyi Ekran Kayıt Programları – 2021
Video çekme işlemini telefonlarımızdan, kameralarımızdan yaptığımız gibi bilgisayardan da gerçekleştirebiliriz.

Video çekme işlemini eğer tablet tipli bilgisayarlardan gerçekleştiriyor isek normal telefon ile video çekme işlemi gerçekleştirir gibi çekebiliriz.

Hiçbir farkı yoktur.

Masaüstü bilgisayarlarımızdan video çekmek istiyorsak; masaüstü bilgisayarımızın ek bir cihaz olarak kameraya sahip olması lazımdır.

Onları devreye sokarak video çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kamera düğmesine basarak çekebilirsiniz.

Eğer kamera düğmesi yok ise bilgisayara kamerayı ilk taktığınız zaman driver’ını yüklemelisiniz.

Böylelikle kamera çalışır.

Aynı zamanda driver yüklendiği esnada kamera özellikleri için yazılımda yüklenmiş olacaktır.

Yani o logo muhtemelen bilgisayarınızın masaüstünde yer alacaktır.

Eğer bilgisayarınızın masaüstünde yok ise de ‘ başlat ‘ kısmından programlara tıklayıp oradan kamerayı bulmalısınız.

Açılan ‘ özellikler ‘ sayfasından da kameradan video çekme özelliklerine ulaşırsınız.

Dizüstü bilgisayarlarınızdan da yukarıda bahsettiğimiz iki özelliği de kullanarak video çekebilirsiniz.

Video çekme ve kaydetme programları çeşitleri çok fazladır.

Bazı programlar birbirlerine çok benzerler.

Tablet gibi kullanabildiğiniz bilgisayarlarınızda, telefonunuzda beğendiğiniz ve severek kullandığınız programları yükleyerek yine onlardan çekim yapabilirsiniz.

PC oyunlarında veya Windows masaüstünde ekran görüntüsü almak isteyebilirsiniz. Bu tarz durumlarda harici bir ekran kaydedici kullanmanız gerekiyor ve kullandığınız programın özellikleri de kaliteli kayıt almak için en büyük etmen. Peki PC için en iyi ekran kaydedici uygulamalar hangileri?

Oyunlarda yaptığımız güzel hareketleri kaydetmek veya kimi zaman da sadece işimiz için bilgisayarımızda ekran görüntüsü kaydetmemiz gerekebilir. Sadece bu durumlarda da değil; video yaparken, ekrandan bir bilgiyi paylaşmak isterken ve daha birçok farklı konuda ekran kaydedici PC programlarına ihtiyaç duyuyoruz. Windows için ücretli veya ücretsiz birçok program bulunuyor.

İyi bir ekran kaydedici programdan ilk beklentimiz genellikle ücretsiz olması oluyor. Piyasadaki programların birçoğu ücretli olsa bile, bir şekilde ücretsiz kullanıma da izin veriyor. Bunun dışında masaüstü sesleri sorunsuz kaydetmesi, webcam kaydı yapması gibi ek özellikler de bekleniyor. Son olarak pek tabii Full HD bir şekilde kayıt yapması lazım.

Windows için en iyi ekran kaydedici programlar:

 • Camstudio
 • Movavi Screen Recorder
 • iSpring Free Cam,
 • ScreenCast-O-Matic,
 • Icecream Scren Recorder,
 • Loom,
 • Apowersoft,
 • TinyTake, 
 • Ezvid,
 • Bandicam,
 • Windows Oyun Çubuğu,
 • OBS.(önerilen)
Sevebileceğin İçerik  Bedava Discord Nitro Nasıl Alınır? Haziran 2021

İçindekiler

Camstudio:

En iyi Ekran Kayıt Programları - 2021 - camstudio-screenshot
En iyi Ekran Kayıt Programları – 2021 – camstudio-screenshot

CamStudio, özgür yazılım olarak piyasaya sürülen Microsoft Windows için açık kaynaklı bir tarama programıdır. Yazılım videoları AVI formatında oluşturur. Ayrıca bu AVI’leri SWF dosyalarına gömülü Flash Video formatına dönüştürebilir. CamStudio C ++ ile yazılmıştır, ancak CamStudio 3 C # ile geliştirilecektir.

Movavi Screen Recorder:

En iyi Ekran Kayıt Programları - 2021 - movavi screen recorder
En iyi Ekran Kayıt Programları – 2021 – movavi screen recorder

Movavi Screen Recorder, ekranınızda olan her şeyi yüksek video kalitesinde kaydeden Windows’a yönelik, hafif bir ekran videosu kaydetme programıdır. … Daha önce hiç ekran kaydı yapmadıysanız bile, sezgisel arayüzü ve basit kontrolleri sayesinde Movavi Screen Capture ile hemen uzmanlaşabilirsiniz.

iSpring Free Cam:

iSpring Free Cam,
iSpring Free Cam,

iSpring Free Cam, ekranınızın herhangi bir bölümünü kaydetmenizi, kaydedilen videoyu düzenlemenizi ve kaydedilen WMV dosyasını doğrudan YouTube’a yüklemenizi sağlayan basit bir ekran kaydedicidir

ScreenCast-O-Matic:

En iyi Ekran Kayıt Programları - 2021 Screencast-O-Matic
En iyi Ekran Kayıt Programları – 2021 Screencast-O-Matic

Screencast-O-Matic, bir tarayıcıdan doğrudan başlatılabilen bir screencasting ve video düzenleme yazılımı aracıdır. Yazılım, eğitim sektöründe saygısız sınıflar, çift yönlü öğrenci değerlendirmeleri, ders yakalama ve öğrenci video ödevleri için video oluşturmayı desteklemek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Icecream Scren Recorder:

Icecream Screen Recorder
Icecream Screen Recorder

Icecream Screen Recorder, ekranınızın herhangi bir bölümünü kaydetmenize ya da onu ekran görüntüsü olarak kaydetmenize olanak veren, kullanımı kolay bir ücretsiz ekran kaydetme yazılımıdır.

Loom Screen Recorder:

loom screen recorder
loom screen recorder

Loom uygulaması, anında paylaşılabilir video aracılığıyla daha iyi iletişim kurmanızı sağlayan bir video kaydedicidir . Bir web tarayıcı eklentisi olan bu multimedya yazılımı, ön kameranızı kullanarak kayıt yaparak mesajınızı anlatmanıza olanak tanır. Sınırsız yeni bir iletişim aracıdır .

Apowersoft Screen Recorder:

Apowersoft screen recorder
Apowersoft screen recorder

En son Apowersoft tarafından 18-01-2019 tarihinde güncellendi. Apowersoft Ekran Kaydedici Pro çok sayıda pratik fonksiyonla birlikte gelen güçlü bir ekran yakalama uygulamasıdır. Bununla, sistem sesi, mikrofon ya da her ikisinden gelen ses kaynağıyla birlikte her türlü ekran hareketini kolaylıkla kaydedebilirsiniz.

Sevebileceğin İçerik  Ücretsiz Udemy Kursları Nasıl Bulunur - Haziran 2021

Tinytake Screen Recorder:

TinyTake screen recorder
TinyTake screen recorder

TinyTake, MangoApps tarafından oluşturulan ücretsiz bir ekran yakalama ve video kayıt çözümüdür. MangoApps, İntranet, çalışma alanları, dosya paylaşımı, bilgi yönetimi, mesajlaşma, eğitim, tanıma ve daha fazlası gibi popüler uygulamaları tek bir kapsamlı portalda birleştiren bir çalışan platformudur. Her büyüklükteki şirketler, bu sahip olması gereken işlevleri tek bir araçta merkezileştirmek için MangoApps platformunu dağıtır. Bu güçlü platform yaklaşımı, çalışanlara ihtiyaç duydukları her şeyi basit, kullanımı kolay bir arayüzde sunar ve tüm şirketinizde katılımı, üretkenliği ve işbirliğini artırır.

Ezvid Screen Recorder:

ezvid screen recorder
ezvid screen recorder

2011 yılında kurulan ezvid, Kaliforniya teknoloji şirketi Ezvid Inc.tarafından yayınlanan ücretsiz kullanımlı bir video wiki’dir. Wiki’ler genellikle bir video etrafında tasarlanır, böylece bir kullanıcı dört ila yedi dakikalık bir video sunumu alanında bir konsepte tanıtılır ve daha sonra her konuya daha fazla ayrıntı eklemek için ek metin, resim, veri ve üçüncü taraf bilgi kaynaklarına bağlantılar sağlanır. Ezvid’in binlerce konuya girişinin nazik doğası, Wiki’yi öğretim ortamları için özellikle yararlı kılar. Ezvid Wiki, ilk olarak 2010 yılında piyasaya sürülen Windows için Ezvid’i çevreleyen mesaj panosundan gelişti. O yıllarda, küçük bir kullanıcı tarafından oluşturulan forumdan gezegendeki en büyük ve en kapsamlı video wiki’ye dönüştü ve binlerce bilgi kategorisinde dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcıya yararlı, tarafsız bilgi ve eyleme geçirilebilir rehberlik sağladı.

Bandicam Screen Recorder:

Bandicam screen recorder
Bandicam screen recorder

Bandicam, orijinal olarak Bandisoft ve daha sonra Bandicam Company tarafından geliştirilen, ekran görüntülerini alabilen veya ekran değişikliklerini kaydedebilen kapalı kaynaklı bir ekran yakalama ve ekran kayıt yazılımıdır. Bandicam’da üç mod bulunmaktadır. Bunlardan biri, PC ekranındaki belirli bir alanı kaydetmek için kullanılabilen ekran kaydı modudur. Diğeri, DirectX veya OpenGL’de oluşturulan hedefi kaydedebilen Oyun Kaydı modudur. Son olarak, web kameralarını ve HDMI cihazlarını kaydeden Cihaz Kayıt modu da vardır.

Bandicam özellikle oyun görüntülerini kaydedenler arasında oldukça popüler bir program. Ücretsiz versiyonunda filigran bulunuyor. Ancak ücretli versiyonunu 39 dolara satın aldıktan sonra neredeyse sınırsız özellik sunuyor dersek yanlış olmaz. Gerçek zamanlı çizim, web cam kaydı, oyun kaydı ve ekran kaydı yapabiliyor. Bunun dışında ekranınızı kaydetmesi için belli bir kayıt planı bile oluşturabilirsiniz.  

Sevebileceğin İçerik  VALORANT PRİDE KARTLARI: KODLAR, NASIL ALINIR VE DAHA FAZLASI - 2021

Windows Oyun Çubuğu:

image 9
windows 10 oyun çubuğu

Oyun ÇubuğuWindows 10 ile birlikte ekran görüntüleri çekmenizi ve video oyunları kaydetmenizi ve yayınlamanızı sağlayan bir yazılım programıdır. … Birçok kullanıcı bu uygulama üzerinden oyun oynar ve bu nedenle Oyun Çubuğu bazen “Xbox oyun DVR” olarak adlandırılır.

Aradığınız ekran kaydedici program o kadar uzakta olmayabilir. Üstelik Windows Oyun Çubuğu’nu kullanırken ekstradan ekran kaydedici indirmek gerekmiyor. Windows ayarları içerisinden bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Oyunlarda performans yükseltmesi için sık sık kapatılması önerilir. Daha önce kapatmadıysanız Windows + G kombinasyonu ile menüyü açabilirsiniz.

Bu dahili uygulama ile ekran kaydetmenin yanında kameranızı kaydedebilirsiniz. Bunun yanında bilgisayarınızdaki oyunlar ve programların sesleri gibi tüm sesleri kaydedebilirsiniz. Tek dezavantajı yerleşik bir düzenleyicisi bulunmuyor. Bunun için ekstra bir program kullanmanız gerekiyor. Ancak yine de acil durumlarda ekran kaydı almak için mutlaka aklınızda bulunması gereken bir yazılım.

OBS Screen Recorder (Open Broadcaster Software):

obs Open Broadcaster Software
obs Open Broadcaster Software

Open Broadcaster Software, Qt ile oluşturulmuş ve OBS Project tarafından sağlanan ücretsiz ve açık kaynaklı bir çapraz platform akış ve kayıt programıdır. 2016’dan beri yazılım artık OBS Studio olarak anılıyor. Microsoft Windows, macOS ve Linux dağıtımları için kullanılabilen OBS Studio sürümleri vardır.

OBS çok amaçlı kullanımı olan bir program. Bu programı daha çok Twitch yayıncılarından tanıyoruz. Çünkü Twitch, YouTube ve daha birçok yayın platformunda profesyonel canlı yayın yapılmasını sağlıyor. Bunun yanında ek olarak ekran kaydedici olarak da kullanılabiliyor. Özellikleri bakımından en iyi ve en popüler ekran kaydedici programlar arasında zirvede yer aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca tamamen ücretsiz.

Ekran kaydetmenin yanı sıra webcam kaydı, ses kaydı, ekrana ek banner’lar koyma, özel sahneler yaratma ve farklı pencereleri yakalama gibi birçok özelliği bulunuyor. Kayıtların kaliteli olması için program içerisinden ekstradan ayarlamalar da yapılabiliyor. OBS ile yaptığınız kayıtları önceden belirlediğiniz klasörden hızlıca bulabilir ve izleyebilirsiniz. Kayıtları mp4 formatıyla yaptığı için boyutu da küçük oluyor.

Diğer Yazılarım: https://yunuskaratas.com.tr/
İşlemcinizin Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz Programlar – 2021
Kaynak: Wikipedia

3 YORUM

  • Diğer programları da deneyebilirsiniz. Kullanışlı ve bilgisayarınıza sıkıntı çıkartmayacak programlardır

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin