htaccess ile nasıl 301 Yönlendirme yapılır

Htaccess ile 301 yönlendirme:

Htaccess web sitenizdeki bir linki, bir kategoriyi, bir statik sayfayı ya da tüm sitenizi yeni alan adınıza ya da yeni URL’ye tamamen yönlendirebilirsiniz. İlk adım olarak tek bir linki nasıl yönlendirebileceğinize bakalım.

301 “Redirects” olarak da adlandırılan bu yöntem webmasterların çok işine yaramaktadır. Aşağıda bulunan Htaccess ile yönlendirme kodlarını sizlere anlatmaya ve sıralamaya çalışacağız. İşletim sisteminiz vb. farklı olduğundan dolayı her .htaccess kodu sunucunuzda veya hosting firmanızda çalışmayabilir ama aşağıdaki kodlardan bir tanesi mutlaka işinize yarayacaktır.

Alan adı yönlendirme işlemi bazen alan adı yönetim paneli üzerinden yapılır. ama bazı durumlarda ise panel üzerinden alan adı yönlendirmek ihtiyaçlarınız karşılamayacaktır. Örnek alan adında bir değişiklik yaptınız ve eski alan adınız üzerindeki sayfaları kaybetmek istemiyorsunuz değil mi?

yani sayfanız www.denizligeneltemizlik.com şeklindeydi ve www.denizligeneltemizlik.com/iletisim.html – www.denizligeneltemizlik.com/kurumsal.html gibi birçok sayfanız var diyelim, yeni alan adınız ise www.yunuskaratas.com.tr olsun, eğer ki siz alan adı yönlendirmesi ile yönlendirme yaparsanız doğal olarak tüm sayfalarınız doğrudan www.yunuskaratas.com.tr adresine yönlenecektir.

Google üzerinden Denizli de temizlik şirketleri olarak bir arama gerçekleştirildi ve arama sonuçlarında www.denizligeneltemizlik.com/referanslar.html sayfası çıktı, bu durumda ziyaretçi linke tıkladığında www.yunuskaratas.com.tr adresine gidecektir, www.yunuskaratas.com.tr/webmaster.html sayfasına gitmeyecektr…

denizligeneltemizlik.com(yeni sekmede açılır)

Ziyaretçi istediği sayfayı bulamadığı için sitenizden çıkabilir ve bu durum ziyaretçi sayınızı azaltacak şekilde etkileyebilir. İşte burada yardımımıza .htaccess dosyası yetişiyor. Yapacağımız işleme kısaca 301 yönlendirmesi adı verilmektedir.

301 yönlendirmesi farklı amaçlarla da kullanılabilir; internet sitenize giren herkes sitenizi www.denizligeneltemizlik.com olarak görsün ve bulsun istiyorsunuz, yani denizligeneltemizlik.com olarak kullanılmasını istemiyorsunuz, bu durumda da .htaccess ile ziyaretçilerinizi istediğiniz şekilde istediğiniz adreseyönlendirebilirsiniz.

Ana Sayfayı yönlendirme:

Redirect 301 https://www.yunuskaratas.com.tr Sitenizin ana sayfasını https://www.yunuskaratas.com adresine yönlendirilecektir.

Tüm web sitenizi yeni domaine yönlendirme:

RewriteRule (.*) https://www.yunuskaratas.com.tr/$1 [R=301,L]
Bu kod ile eski sitenizin tüm linkleri kayıp olmaksızın yeni domaine yönlendirilecektir.

www olmadan tüm siteyi yönlendirme:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.yunuskaratas.com.tr [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://yunuskaratas.com.tr/$1 [R=301,L]

www olarak yönlendirme:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^yunuskaratas.com.com.tr[NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.yunuskaratas.com.com.tr/$1 [R=301,NC]

301 Htaccess yeniden yönlendirme:

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^yunuskaratas.com.com.tr [nc]
rewriterule ^(.*)$ https://www.yunuskaratas.com.com.tr/$1 [r=301,nc]

301 ile www şeklinde kesin yönlendirme:

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskiyunuskaratas.com.tr$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$  http://www.yeniyunuskaratas.com.tr/$1 [R=301,L]

Tek URL yönlendirme:

RewriteEngine On
RewriteRule ^eski-link.html(.*)$ /yeni-link.html[L,R=301]

Htaccess ile dosya uzantısı değiştirme:

RedirectMatch 301 (.*).html$ https://www.yunuskaratas.com.tr$1.php[L,R=301]Sevebileceğin İçerik  İşlemcinizin Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz Programlar - 2021

1 YORUM

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin