Bilgisayarınızın işlemci sıcaklığı, bilgisayarınızın sağlığı ve verimli kullanımı, performansı için oldukça önemli. Peki, bilgisayarınız için oldukça önemli olan bu donanımın(işlemcinizin) sıcaklığını nasıl ve hangi programlar aracılığıyla kontrol edebilirsiniz veya ölçebilirsiniz?

Bilgisayarlarımızın en önemli donanım parçalarından bir tanesi olan işlemci, en sağlıklı yöntem olan hava ya da sıvı soğutmayla soğutulması gerekiyor. İşlemciler çok yüksek sıcaklıklara ulaşabiliyor. Birçok masaüstü CPU’su 40 ile 80 derece arasında çalışıyor, iyi bir soğutma sistemi ve dikkatlice kullanılmış kaliteli bir termal macunla CPU’nuzun sıcaklığını bu aralıklarda tutmanız mümkün.

Peki, CPU’nuzun sıcaklığını nasıl kontrol edebilirsiniz ya da CPU’nuz ne kadar sıcaklığa ulaşırsa bir sorun var demektir? Bu sorunun cevabı için 90 derecenin üstündeki herhangi bir sıcaklık CPU’nuz için sorun teşkil ediyor diyebiliriz. Fazla ısı CPU’nuzun ömrünü kısaltabilir ya da boğulma gibi sorunlara sebep olabilir.

Bilgisayar Sıcaklığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayar dediğimiz cihaz her ne kadar bir bütün olsa da aslında birçok önemli parçanın bir araya gelmesinden oluşur. Her biri hayati öneme sahip olan bu parçaların sahip olması gereken normal sıcaklık değerleri de farklıdır. Bu nedenle bilgisayar sıcaklığı ne olmalıdır sorusuna verilecek en doğru yanıt, ekran kartı ve işlemcinin çalışma sıcaklığını bilmekten geçer.

Ekran Kartı Sıcaklığı Kaç Olmalı?

Ancak özellikle de yüksek çözünürlüklü oyunlar esnasında bu sıcaklık değerinin 85 °C düzeyine çıkması normaldir. Hatta overclock desteğine sahip olan ekran kartları 95 °C’ye kadar dayanabilirler. Bunun üzerindeki ısılar ise ekran kartı üzerinde yer alan bağlantı pinlerinin erimesine ve ekran kartının zarar görmesine neden olabilir.

İşlemci Sıcaklığı Kaç Olmalı?

İşlemci sıcaklığı ölçme, bir bilgisayarda hiçbir işlem yapmadığımız zamanlarda (bilgisayar boştayken) bile işletim sistemi alt tarafta birçok işlem yapar. Bu da işlemcinin aslında hiçbir zaman boş kalmayacağı anlamına gelir. İşlemcinin boştayken sahip olması gereken ısı 35 ile 45 °C olmalıdır.

Sevebileceğin İçerik  LOL Nickleri – Havalı League of Legends İsimleri 2021
İşlemcinizin Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz programlar
İşlemcinizin Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz programlar

İşlemcinizin sınırlarını zorladığınızı bilgisayarınızın size verdiği birden bire kapanma, bir anda kendini yeniden başlatma, açılırken çıkardığı ‘bip’ sesi ve mavi ekran hatası gibi sinyallerden anlayabilirsiniz.

İşlemcinizin fazla ısınması gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız yapabilecekleriniz arasında termal macunu yenileme, fanı temizleme, sıvı soğutucu ya da hava soğutucunuzu değiştirmek yer alıyor. Ayrıca sıvı soğutmanın, hava soğutmaya göre daha verimli olduğunu da söylemek gerekiyor.

Sıcaklığı kontrol edebileceğiniz programlar Listesi;

HWMonitor

HWMonitor
HWMonitor

HWMonitor, arayüz konusunda çok iyi olmasa da sıcaklığının yanı sıra çekirdekleri kullanımınızı ve saat hızınızı da ölçebiliyor. Bu program sıcaklıkla birlikte fan hızı ve diğer bilgisayar donanımlarınızdan faydalanmanızı da ölçüyor ancak programın bilgisayarınızı yormasını istemiyorsanız sadece CPU’ya odaklanmasını da seçebilirsiniz. Bu programla güç kategorisindeki CPU çekirdeklerinizi bile isimlendirebilirsiniz.

NZXT CAM

NZXT CAM
NZXT CAM

Çok fazla detayda boğulmadan sadece sıcaklığı kontrol etmek isteyenler için NZXT’nin CAM programı biçilmiş kaftan. Ayrıca kullanıcı arayüzü de oldukça şık. CAM programı size CPU’nuzun fan hızını, saat hızını, yükünü ve sıcaklığını söyleyebiliyor. Bu işlemleri ayrıca GPU için de gerçekleştirebiliyor.

HWiNFO 64

HWiNFO 64
HWiNFO 64

Daha çok veri istiyorsanız HWiNFO 64 çalmak isteyeceğiniz kapı olabilir. Programı ilk kurduğunuzda size iki seçenek sunacak: sadece sensörler ve sadece kısa bilgi. Tahmin edebileceğiniz gibi asıl detaylı bilgileri verdiği modu, sadece sensörler seçeneği. Bu modu seçtiğinizde HWMonitor’de olduğu gibi uzun bir listeyle karşılaşacaksınız.

Core Temp

1476256926 coretemp
Core Temp

Core Temp, çok daha basit bir program. Sadece CPU’nuzun sıcaklığını ve yükünü ölçüyor. Bu programla işlemci sıcaklığınızı gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

Open Hardware Monitor

open hard ware monitor
open hard ware monitor

Open Hardware Monitor, HWMonitor’e oldukça benziyor hatta kullanırken aynıymış hissi veriyor. HWMonitor’den farkı ise yalnızca bir zip dosyası ile gelmesi ve bilgisayarınıza yüklemek zorunda olmamanız.

Sevebileceğin İçerik  Envato Temmuz Ayı Ücretsiz Dosyalar ,Tasarımlar, Temalar, Grafikler - 2021

AIDA64 Extreme

AIDA64 Extreme
AIDA64 Extreme

AIDA64 Extreme, deneyimli kullanıcılar için tasarlanmış kapsamlı bir donanım algılama motorudur. Bilgisayarlarını overclock etmek isteyen kişiler bu programın gelişmiş teşhis fonksiyonlarından yararlanabilirler.

MSI AFTERBURNER

MSI AFTERBURNER
MSI AFTERBURNER

MSI Afterburner oyuncular için çok önemli bir program oyundayken FPS değerlerimizi sıcaklık değerlerimizi ekranın bir köşesinde görüntüleyebiliriz.

Ryzen Master

Ryzen Master
Ryzen Master

Ryzen Master, AMD kullanıcıları için çok önemli bir program. Programı açtığımızda Cpu cısaklığını, CPU voltajını, ve bir çok özelliği kontrol edebiliriz

Windows İçin Android Emülatör Programları – 2021
En iyi oyun nickleri, şekilli nickler! En havalı ve en güzel nickler – 2021
CS GO Sekmeme Kodu [No Recoil] – 2021
VALORANT Silah Sol Ele Nasıl Alınır? 2021

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya girin